Strona główna » Podróże we troje » Gran Canaria » Co warto wiedzieć o Gran Canarii?

Co warto wiedzieć o Gran Canarii?

Każde miejsce ma swoje mity, legendy czy tajemnice. Tak też jest w przypadku odwiedzonej przez nas jednej z Wysp Kanaryjskich. Co warto wiedzieć o Gran Canarii? Dlaczego często mówi, że jest to „kontynent w miniaturze” i co łączy wyspę z postacią Krzysztofa Kolumba a pośrednio także z Polską? Poniżej znajdziecie wybrane przez nas ciekawostki na temat Gran Canarii.

Gran Canaria jako kontynet w miniaturze

Gran Canaria jest różnorodna klimatycznie i krajobrazowo. Jej średnica to mniej niż 50 kilometrów, a można na niej znaleźć góry pochodzenia wulkanicznego, plaże wszelkiego rodzaju i wielkości, malownicze doliny i wąwozy, skaliste klify, a nawet wydmy tak ogromne, że często nazywane są skrawkiem pustyni. Tego samego dnia można zażywać kąpieli słonecznych na jednej z plaż południowej części wyspy i trafić na śnieg podczas wędrówki górskim szlakiem. Północ wyspy jest bardziej zielona natomiast południe suche i jałowe. Do tego dochodzi mnogość flory i fauny, w tym niemała grupa endemitów, czyli gatunków występujących tylko na Gran Canarii.

Na północy znajduje się jedna z dwóch stolic i największe miasto Kanarów, czyli Las Palmas (druga to Santa Cruz de Tenerife). Południe to raj dla turystów lubiących kurorty z szerokimi plażami i imprezą do rana. Ciszy i spokoju należy szukać w niewielkich wioskach rybackich i malowniczo położonych miasteczkach. Całości krajobrazu dopełniają plantacje, między innymi bananów, trzciny cukrowej czy pomidorów. Naszym zdaniem określenie „kontynent w miniaturze” w pełni zasłużone. ☺

Skąd wzięła się nazwa Gran Canaria

W wolnym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego Gran Canaria to po prostu Wielki Kanarek. Niby sprawa nazwy wydaje się jasna, ale czy na pewno ?? Przedstawiamy kilka teorii na temat jej pochodzenia.

Najpopularniejsza zakłada, że nazwa pochodzi od łacińskiego „Canariae Insulae”, co znaczy „wyspa psów”. O licznych stadach wielkich, dzikich psów grasujących po wyspach pisano już w starożytności. Dodatkowo wspomina się, że pierwsi znani mieszkańcy wysp, Guanczowie (Guanches) do tego stopnia uwielbiali psy, że czcili je jako święte. Inna teoria mówi, że nazwa wzięła się od „Canis Marinus”, czyli łacińskiej nazwy fok, niegdyś licznie obecnych na wyspach, często spotykanych przez rzymskich żeglarzy. Jeszcze inna wspomina o plemionach berberyjskich Nukkari, zamieszkujących marokańskie góry Atlas, a zwanych przez starożytnych Rzymian „Canarii”.

Która z tych teorii jest prawdziwa? Ciężko powiedzieć. Mieszkańcy wysp umieścili na swoim herbie dwa psy – to daje do myślenia. Natomiast za tym, że nazwa wyspy pochodzi od plemion afrykańskich może przemawiać fakt, że Guanczowie wywodzą się właśnie od Berberów, na co wskazują współczesne badania genetyczne. Pewnym jest to, że nazwa nie pochodzi od występujących na wyspach Kanarków, w tym przypadku jest raczej odwrotnie. ?

Gran Canaria przyjazna każdemu

Gran Canaria, a szczególnie w Playa del Ingles to raj dla społeczności LGBT. Liczne kluby, bary i dyskoteki oraz plaża dla naturystów w scenerii wydm Maspalomas sprawiają, że jest to największy ośrodek turystyki na świecie z ofertą dla osób o orientacji homoseksualnej. Trzeba też wspomnieć o corocznej Kanaryjskiej Paradzie Gejów odbywającej się właśnie w Playa del Ingles oraz o karnawale obchodzonym pod koniec zimy w wielu miasteczkach Gran Canarii. Wszystko zapewne dzięki otwartości i serdeczności mieszkańców wyspy. ?

Piasek z Sahary – prawda czy mit?

Otóż tak i nie ?. Na wielu plażach Gran Canarii można spotkać złocisty piasek i rzeczywiście pochodzi on z afrykańskiej pustyni. Jest to wynik działalności ludzkiej (nie zawsze legalnej), mającej na celu podniesienie atrakcyjności wyspy w celu zwabienia turystów. Natomiast plotki o piasku na ogromnych wydmach w Maspalomas, który rzekomo został przywiany z Sahary to mit. W zdecydowanej większości pochodzi on z oceanu – kanaryjska Kalima nie ma aż tak dużych możliwości sprawczych ?. Więcej na temat Wydm Maspalomas znajdziecie w osobnym wpisie:

Wydmy Maspalomas – skrawek Sahary na Kanarach?

Ostatni przystanek Kolumba w drodze do Nowego Świata

Dnia 9 sierpnia 1945 roku trzy karawele Santa Maria, Pinta oraz Nina dopłynęły do Las Palmas. Dla Krzysztofa Kolumba była to ostania okazja, żeby uzupełnić zapasy oraz zatrudnić doświadczonych kanaryjskich żeglarzy. Okręty opuściły Gran Canarię 6 września i wyruszyły w wyprawę mającą na celu znalezienie alternatywnej drogi do Indii. Po 36 dniach spędzonych na morzu Krzysztof Kolumb zmienił bieg historii.

Od tej pory Wyspy Kanaryjskie stały się obowiązkowym portem w drodze do Nowego Świata. Co więcej, wielu rodowitych mieszkańców wysp rozpoczęło podróże, które doprowadziły do powstania takich miast jak Buenos Aires, Caracas, Montevideo czy Hawana. Wyspy pośrednio przyczyniły się także do naszej dzisiejszej diety – ziemniak, zanim trafił na europejski stół, aklimatyzował się właśnie na Kanarach. ?

W Las Palmas na Gran Canarii znajduje się Casa de Colon (Dom Kolumba) zbudowany na miejscu dawnego domu gubernatora, u którego Krzysztof Kolumb wyprosił pomoc przy naprawie szkód poniesionych przez Pintę podczas podróży ze stałego lądu. Znajduje się w nim małe muzeum, gdzie między innymi można dowiedzieć się więcej na temat pierwszej podróży Krzysztofa Kolumba do Ameryki.

Dodatkową ciekawostką jest to, że jednym ze źródeł finansowania najważniejszej wyprawy Krzysztofa Kolumba było polskie złoto wydobywane w Złotym Stoku. Można powiedzieć, że nasz kraj miał swój pośredni udział w kształtowaniu się losów świata. ?