Strona główna » Podróże we troje » Gran Canaria » Wydmy Maspalomas – skrawek Sahary na Kanarach?
Wydmy Maspalomas – skrawek Sahary na Kanarach?
4.5 (90%) 4

Wydmy Maspalomas – skrawek Sahary na Kanarach?

Piasek we włosach towarzyszył nam nieustannie podczas chwil spędzonych na jednej z największych atrakcji Gran Canarii, czyli sławnych wydmach Dunes de Maspalomas. Niesiony bryzą dostawał się wszędzie – dosłownie 😂 (nie oszczędził nawet  delikatnych części aparatu fotograficznego). Przesuwał się jednostajnie wdzięczną mgiełką sprawiając wrażenie, że wydmy płyną (poleciał poetą 😋).

 

Spieszmy się zobaczyć wydmy…

Zresztą to, że wydmy wędrują to akurat nie wymysł poetów tylko rzeczywistość. Niestety człowiek w swoich dążeniach do mnożenia kasy doprowadził do sytuacji, że owo cudo natury powoli zanika… 😕 Nie pomaga nawet fakt, że wydmy chronione są rezerwatem przyrody. Chociaż widok śmieci w takim miejscu zawsze napawa smutkiem ☹ i złością 😤, to nie spacerowicze są tu największym problemem. Wydmy otoczone z trzech stron hotelami i deptakami nie mają przestrzeni aby się przemieszczać i z czasem mogą zaniknąć całkowicie. Wiadomo, dutki muszą się zgadzać 🤑 … 😟

 

Piasek z Sahary – mit czy prawda?

Tymczasem jest co podziwiać. Zlokalizowane na północnej części wyspy, największe wydmy na Kanarach cieszą zarówno oko jak i ucho. Chwilami wieje tak mocno, że trudno utrzymać równowagę. Jednakże widok wielkich, pofalowanych gór usypanych ze złocistego piasku wraz z błękitnym oceanem w tle rekompensują wszelkie niedogodności 😀. Gdyby nie ocean można by odnieść wrażenie, że kroczy się po pustyni. Co ciekawe wydmy często nazywane są „skrawkiem Sahary na Kanarach”. Jest to dosyć mylne, gdyż budujący je piasek w ogromnej większości pochodzi z odmętów oceanu – wcale nie został przywiany z Afryki, jak często się słyszy. W końcu każde ciekawe miejsce ma swoją legendę, czyż nie? 😁

 

Jak zaplanować spacer?

Na spacer po wydmach warto zarezerwować więcej czasu, gdyż rozciągają się na długości 6 km a sięgają nawet do 2 km w głąb lądu, co daje obszar około 400 ha. Ruszając od klimatycznej latarni Faro de Maspalomas na wschodzie dojdziemy do całkiem sympatycznej plaży w Playa del Ingles. Niemal cały rezerwat jest ogólnodostępny, ale jego ogrom sprawia, że łatwo uchwycić kadr bez kręcących się w nim turystów (przynajmniej w kwietniu 😉). Jedynym miejscem rezerwatu, gdzie nie ma wstępu, jest zlokalizowane w pobliżu latarni rozlewisko La Charca. Bytuje tam wiele gatunków ptaków i jest to ich miejsce przystanku podczas migracji do Afryki.

 

Wyjątkowa pamiątka – sesja zdjęciowa!

Wydmy urzekły nas na tyle, że właśnie tutaj postanowiliśmy zrealizować prezent od przyjaciół będących częścią naszej wyjazdowej ekipy – ciążową sesję zdjęciową. Wykonaną zresztą osobiście przez współtowarzyszkę podróży i profesjonalną panią fotograf Igę – której serdecznie dziękujemy za wspaniałą pamiątkę 😚. Kilka klimatycznych zdjęć z sesji znajdziecie pod poniższym linkiem 😀. Zapraszamy do oglądania!

Perwsza sesja złotka

Wydmy Maspalomas z dzieckiem

Na koniec kilka rzeczy o których warto pamiętać podczas przygotowań do wycieczki – szczególnie gdy zamierzacie wybrać się na wydmy Maspalomas z dziećmi:

  • Zabierzcie dużo wody i chrońcie się przed słońcem! Spakujcie się raczej jak na pustynię niż plażę. Wydmy są rozległe i do najbliższego miejsca gdzie można kupić coś do picia może być na prawdę daleko. O nakryciu głowy i kremie z filtrem nie trzeba wspominać (szczególnie mamy są wyczulone na tym punkcie 😀).
  • Na wydmach mocno wieje, więc pamiętajcie o odpowiednim ubiorze dla Waszych pociech!
  • Wózek zostawcie w hotelu lub samochodzie (chyba, że lubicie nosić go na plecach 😋). Najłatwiej na ten dzień zaplanować tylko wydmy, a na spacer z wózkiem (np. w pobliże latarni) wybrać się w inny.
  • Chrońcie delikatne rzeczy przed piaskiem (o ile to w ogóle możliwe 😅). Warto uważać na aparat fotograficzny – wiem z własnego doświadczenia. 😉
  • Zabierzcie jakąś torbę na śmieci. Z pozostawionymi śladami stóp natura radzi sobie wzorowo, gorzej z „pamiątkami” porzuconymi przez roztargnionych turystów. Warto zostawić to miejsce przynajmniej takim jakim się je zastało – nasz malutki apel na zakończenie (mam nadzieję, że nie przeholowałem 😋).
Wydmy Maspalomas – skrawek Sahary na Kanarach?
4.5 (90%) 4