Na szlaku podziemi. Geopark w Krobicy

0
129
5/5 - (1 vote)

Geopark w Krobicy to fascynujące miejsce dla wszystkich amatorów geologii, przyrody i historii. Położony na Dolnym Śląsku, w samym sercu gminy Krobica, Geopark oferuje wspaniałe możliwości eksploracji podziemnego świata, ukazując bogatą historię i niezwykłe zjawiska geologiczne tego regionu. W artykule przedstawimy charakterystykę tego niezwykłego miejsca, przybliżymy jego historię oraz opiszemy atrakcje, jakie czekają na odwiedzających.

Geologia Geoparku w Krobicy

Region Krobicy charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością geologiczną. Na terenie Geoparku można odnaleźć liczne odsłonięcia skał, które odzwierciedlają historię geologiczną Dolnego Śląska, sięgającą nawet kilkaset milionów lat wstecz. Najważniejsze formacje skalne to:

 1. Gnejsy i migmatyty – najstarsze skały w regionie, mające nawet 1,5 miliarda lat, pochodzące z tzw. kratonu wschodnioeuropejskiego.
 2. Skały wulkaniczne – bazalty, ryolity i trachity, powstałe w wyniku procesów wulkanicznych około 300-350 milionów lat temu.
 3. Wapienie i dolomity – osadowe skały węglanowe, powstałe na dnie płytkiego morza, pokrywającego Dolny Śląsk około 250-350 milionów lat temu.
 4. Piaskowce, zlepieńce i mułowce – skały osadowe, pochodzące z okresu kredy, tworzące tzw. monoklinę przedsudecką, czyli charakterystyczne fałdy występujące w regionie.

Historia odkrycia podziemnych atrakcji Geoparku

Badania geologiczne na terenie Geoparku prowadzone były już od XIX wieku. W roku 1879, podczas badań w rejonie góry Wieżycy, odkryto wejście do nieznanego dotąd podziemnego systemu jaskiń. Wkrótce okazało się, że jest to jedna z największych jaskiń na Dolnym Śląsku, a jej korytarze i komory skrywają wiele interesujących zjawisk geologicznych. W latach 90. XX wieku, z inicjatywy miejscowej społeczności, rozpoczęto prace nad udostępnieniem tych podziemnych atrakcji dla turystów, co doprowadziło do powstania Geoparku w Krobicy.

Szlak podziemny Geoparku w Krobicy

Jedną z głównych atrakcji Geoparku w Krobicy jest szlak podziemny, który prowadzi przez fascynujący system jaskiń i korytarzy. Szlak ten oferuje wgląd w historię geologiczną Dolnego Śląska, a także daje okazję do obserwacji niezwykłych formacji skalnych i podziemnych jezior. Oto najważniejsze punkty szlaku podziemnego:

Wejście do jaskini

Szlak rozpoczyna się od wejścia do jaskini, które zostało odkryte w 1879 roku. Tutaj odbywa się krótka prezentacja multimedialna, wprowadzająca w tajniki geologii regionu, a także przedstawiająca historię badań naukowych prowadzonych na tym terenie.

Komora Wulkaniczna

Komora Wulkaniczna to przestronna sala, w której można podziwiać odsłonięcia skał wulkanicznych, takich jak bazalty, ryolity czy trachity. Warto zwrócić uwagę na różnorodność kształtów i faktur tych skał, będących efektem dawnych procesów wulkanicznych.

Korytarz Fosylny

W Korytarzu Fosylnym znajdują się liczne skamieniałości, świadczące o bogactwie fauny i flory, które niegdyś zamieszkiwały tereny Dolnego Śląska. Wśród nich można zobaczyć m.in. skamieniałości amonitów, belemnów czy krabów.

Komora Wapienna

Komora Wapienna to miejsce, gdzie można zobaczyć imponujące formacje wapienne – stalaktyty, stalagmity oraz kolumny naciekowe. Ich powstanie jest wynikiem długotrwałych procesów wietrzenia i erozji, a także działania wód gruntowych, bogatych w minerały.

Jezioro Podziemne

Szlak podziemny prowadzi również do podziemnego jeziora, którego wody są tak krystalicznie czyste, że z łatwością można dostrzec dno jeziora. To wyjątkowe zjawisko jest wynikiem filtracji wody przez warstwy wapienia i dolomitu, które oczyszczają wodę z zanieczyszczeń.

Wyjście z jaskini

Na zakończenie wycieczki odwiedzający opuszczają jaskinię, mając okazję do obejrzenia z zewnątrz niezwykłego wejścia, które jest naturalnie uformowanym otworem w skale.

Inne atrakcje Geoparku w Krobicy

Oprócz szlaku podziemnego, Geopark w Krobicy oferuje także inne atrakcje, które warto zobaczyć podczas wizyty:

 • **Skałki Krobackie** – to grupa malowniczych skałek, które można podziwiać na jednym ze szlaków spacerowych. Skałki te składają się głównie z piaskowców i zlepieńców, które uległy erozji, tworząc fantastyczne kształty przypominające grzyby czy wieże.
 • Muzeum Geologiczne – muzeum prezentuje bogatą kolekcję minerałów, skamieniałości i innych eksponatów związanych z geologią regionu. Warto zwrócić uwagę na interaktywne wystawy, dzięki którym można lepiej zrozumieć procesy geologiczne i ich wpływ na kształtowanie krajobrazu.
 • Wieża widokowa na Górze Wieżycy – z wysokości 20 metrów można podziwiać przepiękne, rozległe panoramy Dolnego Śląska. W dobre dni widoczność sięga aż do Karkonoszy, a na horyzoncie majaczą szczyty Śnieżki i Karkonoszy.
 • Edukacyjne ścieżki przyrodnicze – Geopark w Krobicy oferuje kilka edukacyjnych ścieżek przyrodniczych, które umożliwiają poznanie bogactwa przyrodniczego i geologicznego regionu. Wśród nich warto wymienić Ścieżkę Skalnych Odsłonięć czy Ścieżkę Florystyczną.
 • Strefa Piknikowa – po całodniowym zwiedzaniu warto zatrzymać się na chwilę wypoczynku i skorzystać z uroków strefy piknikowej, która oferuje liczne miejsca do siedzenia, zacienione drzewami, a także możliwość zapalenia ogniska.

Praktyczne informacje

Geopark w Krobicy jest miejscem, które warto odwiedzić zarówno z rodziną, jak i grupą przyjaciół. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który może się przydać podczas planowania wizyty:

 • Godziny otwarcia – Geopark jest czynny przez cały rok, lecz godziny otwarcia mogą różnić się w zależności od pory roku. Zawsze warto sprawdzić aktualne informacje na stronie internetowej Geoparku.
 • Ceny biletów – bilety na szlak podziemny i inne atrakcje są płatne, jednak część edukacyjnych ścieżek dostępna jest bezpłatnie. Na stronie Geoparku można znaleźć informacje o biletach ulgowych, rodzinnych i grupowych.
 • Zwiedzanie z przewodnikiem – szlak podziemny zwiedza się tylko z przewodnikiem, który opowie o historii, geologii i tajemnicach podziemi. Grupy są przeważnie niewielkie, dzięki czemu można zadawać pytania i swobodnie rozmawiać z przewodnikiem. Warto jednak wcześniej zarezerwować miejsca, szczególnie w sezonie turystycznym.
 • Ubranie i obuwie – zwiedzanie szlaku podziemnego może być chłodne, więc warto zaopatrzyć się w ciepłą odzież. Obuwie powinno być wygodne i przede wszystkim antypoślizgowe, ponieważ w jaskiniach często występuje wilgoć.
 • Bezpieczeństwo – Geopark dba o bezpieczeństwo zwiedzających, dlatego szlaki są odpowiednio oznakowane, a wejścia do niebezpiecznych miejsc są zabezpieczone. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosować się do zaleceń przewodnika oraz oznaczeń.
 • Parking i dojazd – Geopark posiada parking, na którym można zostawić samochód. Dojazd do Krobicy jest możliwy zarówno własnym samochodem, jak i środkami komunikacji publicznej, np. autobusem czy pociągiem.
 • Noclegi i gastronomia – w pobliżu Geoparku znajdują się liczne noclegi, począwszy od pensjonatów, przez hotele, aż po gospodarstwa agroturystyczne. W Krobicy i okolicach można również znaleźć wiele restauracji, serwujących zarówno potrawy regionalne, jak i kuchnię międzynarodową.

Podsumowanie

Geopark w Krobicy to miejsce niezwykłe, w którym można połączyć fascynację geologią, nauką o przyrodzie i historią z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Szlak podziemny, malownicze ścieżki przyrodnicze i liczne atrakcje sprawiają, że warto tu spędzić cały dzień, a nawet weekend, zwiedzając i odkrywając kolejne sekrety tego unikalnego miejsca.

Nie czekaj i wybierz się na niezapomnianą przygodę w podziemnym świecie Geoparku w Krobicy!