Brunszwik wciąga z ogromną łatwością. 12 mocnych punktów miasta Henryka Lwa

0
494
3/5 - (1 vote)

Brunszwik, położony w Dolnej Saksonii, to miasto o niezwykłym dziedzictwie, którego korzenie sięgają czasów Henryka Lwa, księcia saskiego i bawarskiego, który uczynił z Brunszwika swoją siedzibę. Współcześnie miasto przyciąga turystów z całego świata swoimi zabytkami, kulturą i atmosferą. Oto 12 najważniejszych atrakcji Brunszwika, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym niezwykłym miejscu.

1. Zamek Dankwarderode

Zamek Dankwarderode to historyczne serce Brunszwika, gdzie rezydował Henryk Lew. Zamek, będący przykładem romańskiej architektury, przez wieki przechodził różne metamorfozy. Obecnie można podziwiać rekonstrukcję z XIX wieku, która wiernie oddaje wygląd pierwotnej budowli.

2. Katedra św. Błażeja

Katedra św. Błażeja (niem. Dom St. Blasii) to wspaniała romańska budowla, która przetrwała wieki. Wewnątrz znajdują się groby Henryka Lwa i jego żony Matyldy Plantagenet. Katedra słynie również z monumentalnego ołtarza, będącego arcydziełem gotyckiej sztuki.

3. Burgplatz

Burgplatz to historyczne centrum miasta, gdzie znajdują się zamek Dankwarderode, katedra św. Błażeja i liczne inne zabytki. To doskonałe miejsce do spacerów, a także przystanek w trakcie zwiedzania Brunszwika.

4. Ratusz

Ratusz w Brunszwiku to kolejny punkt obowiązkowy na turystycznej liście. Wzniesiony w XIV wieku, łączy w sobie elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Warto również zajrzeć do wnętrza, gdzie można podziwiać malowidła i zdobienia.

5. Muzeum Herzog Anton Ulrich

Jedno z najstarszych muzeów sztuki w Niemczech, założone w 1754 roku przez księcia Antoniego Ulryka. Kolekcja obejmuje dzieła takich mistrzów jak Rubens, Rembrandt czy Vermeer, a także zbiory porcelany, mebli i tkanin. Muzeum to prawdziwa perła dla miłośników sztuki.

6. Happy Rizzi House

Happy Rizzi House to kolorowy budynek, będący dziełem nowojorskiego artysty Jamesa Rizzi. To przykład współczesnej architektury, który w kontrastowy sposób wpisuje się w historyczne otoczenie Brunszwika. Budynek pełni funkcje biurowe, jednak warto zobaczyć go z zewnątrz ze względu na jego unikatowy design.

7. Zielone tereny Brunszwika

Brunszwik może poszczycić się także licznymi parkami i ogrodami, które są idealnym miejscem na relaks. Wśród nich warto wymienić Park Wschodni (Ostpark) oraz Park Bürgerpark. To doskonałe miejsca na piknik, spacer czy bieganie.

8. Stare Miasto (Altstadt)

Stare Miasto w Brunszwiku to labirynt wąskich uliczek, kamienic i małych placów. Warto tu przyjść na spacer, aby poczuć atmosferę dawnych czasów. W Starym Mieście znajdziemy także liczne restauracje, bary i kawiarnie, które oferują lokalne smakołyki.

9. Muzeum Etnograficzne (Staatliches Naturhistorisches Museum)

Muzeum Etnograficzne oferuje bogatą kolekcję eksponatów związanych z kulturami z całego świata, a także z historią naturalną. To idealne miejsce dla osób zainteresowanych antropologią, historią i naukami przyrodniczymi.

10. Kościół św. Andrzeja (St. Andreas)

Kościół św. Andrzeja to imponująca gotycka budowla, która wznosi się nad miastem. Jego wieża, mierząca 267 metrów, jest jedną z najwyższych na świecie. Warto wspiąć się na taras widokowy, aby podziwiać panoramę Brunszwika.

11. Centrum nauki Phaeno

Phaeno to centrum nauki, które zachwyca swoją futurystyczną architekturą i interaktywnymi wystawami. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które chcą nauczyć się o fizyce, chemii czy biologii w sposób zabawowy.

12. Zakład Piwowarski Wolters

W Brunszwiku znajduje się również jedna z najstarszych niemieckich browarów – Zakład Piwowarski Wolters. Podczas wycieczki po browarze można poznać historię produkcji piwa i spróbować lokalnych wyrobów.

Podsumowując, Brunszwik to miasto, które wciąga z ogromną łatwością. Bogactwo kulturowe, historyczne i architektoniczne sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez wątpienia, to miejsce wartym odwiedzenia.